książki

Pragniemy Państwu przedstawić część z wydanych przez nas publikacji.
Szczególnie cenimy sobie współpracę z dr Markiem Sikorskim.
Poniżej prezentujemy część jego dzieł.

Marek Sikorski, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, jest autorem książek: "Na granicy legendy i wiary", "Błogosławiony Czesław. Patron Wrocławia", "Sekrety sanktuarium w Bardzie", "Otmuchów. Szkice do portretu miasta", "An der Grenze der Legende und des Glaubens" (wydana w Niemczech), "Nysa. Skarby sztuki i osobliwości", "Globus igneus. Błogosławiony Czesław, Mongołowie i cud z ogniem", "Skarby ziemi krapkowickiej. Zabytki i historia", "Nysa w kręgu zabytków i historii", "Lądek Zdrój. Osobliwości i skarby sztuki".

 

SMOK WAWELSKI

Nie każdy potwór musiał być smokiem. Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długosz, jeśli dokładnie przetłumaczymy łaciński tekst jego Roczników, miał dylemat z nazwaniem tego potwora. Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku, zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o istnieniu tych zwierząt. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok wawelski. O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii jest ta książka.

 

Lądek-Zdrój

Jeszcze w XVIII wieku wierzono, że istniały smoki rozsiewające choroby, a św. Jerzy pokonał jednego z nich i został patronem leczniczego źródła. Przez wiele lat uważano, że wotywny pomnik na rynku miejskim przedstawia Trójcę Świętą, ale okazuje się, że coś innego. Zapomniano, co przedstawia pewna płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a ona odnosi się do najsłynniejszej historii regionu. Mało kto pamięta, że ukradziono pomnik upamiętniający zarazę, że zaginęła arkadyjska Leśna Świątynia, że wiele wspólnego z leczeniem wodą miała św. Jadwiga, a wielu marzy o zdobyciu skarbu zamku Karpień. O tych osobliwościach i innych sekretach miasta jest ta książka.

 

 

Otmuchów

Książka przeznaczona jest dla szerokiego grona Czytelników. Dotyczy zjawisk z pogranicza historii sztuki i kultury. Opowiada o dziełach sztuki, o sekretnych treściach zabytków architektury, malarstwa i rzeźby oraz wspomina o dramatycznych wydarzeniach.

 

 

 

 

 

Ziemia krapkowicka

Region jest znany z wielu zabytków, kryje w sobie rożne osobliwości. Książka dotyczy zjawisk z pogranicza historii i sztuki. Opowiada o zabytkach, artystach, o sekretach architektury, malarstwa i rzeźby. Jest ona przeznaczona dla szerokiego grona Czytelników.

 

 

 

ROCZNIK Osobliwości Opolskie

Firma Sativa Studio, obok zadań wydawniczych, poligraficznych i projektowych, przystąpiła do popularyzowania opolskiego regionu. Pomysł ten powstał w wyniku analizy potrzeb naszych Klientów oraz mieszkańców i różnych instytucji Opolszczyzny. Mam nadzieję, że nasze czasopismo sprosta oczekiwaniom Czytelników i stanie się stałym składnikiem wydarzeń kulturalnych regionu.
Nasz rocznik ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat spraw szczególnych i ciekawych z dziedziny historii i kultury. Zawsze uważałem, że takie czasopismo powinno zaistnieć i tak też się stało. Mam nadzieję, że będzie ono środkiem, który skupi wokół siebie grono autorów zainteresowanych popularyzowaniem wiedzy o Opolszczyźnie.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do współpracy!